Husqvarna TC 112
Den oprindelige pris var: kr.22,999.00.kr.20,995.00Den aktuelle pris er: kr.20,995.00.
Komfortabel havetraktor med opsamler til store græsplæner
Husqvarna TC 112 er en havetraktor, der nemt navigerer i smalle passager og nemt klipper store græsplæner. Nyd en behagelig siddende oplevelse med de ergonomisk placerede greb, intuitive pedaler side om side og det fjederunderstøttede klippebord. Klip mere i længere tid med en optimeret opsamlingskapacitet, opbevar på mindre plads takket være et kompakt design, og nyd mulighederne med dens trækkrog og udvalg af kompatibelt tilbehør.
Kompakt design
Kompakt design til ubesværet navigation i smalle passager og nem opbevaring, når den ikke er i brug.
Pedalbetjening
Nem kontrol af hastighed og retning med pedalbetjent hydrostatisk transmission. Separate pedaler til fremad og bagud.
Ergonomisk kørestilling
Komfortabel kørestilling og betjening takket være det justerbare sæde og de lettilgængelige betjeningsanordninger.
Justerbart førersæde - Værktøjsfri justering af sædeposition for hurtigt at indstille en komfortabel køreposition.
Dobbelte forlygter - Dobbelte forlygter foran for klart udsyn ved kørsel i mørke omgivelser.
Timetæller - Timetæller til nem styring af driftstid og service- og vedligeholdelsesintervaller.
Hydrostatisk transmission med pedalbetjening - Nem kontrol af hastighed og retning med pedalbetjent hydrostatisk transmission. Separate pedaler til fremad og bagud.
Kompakt design - Kompakt design til ubesværet navigation i smalle passager og nem opbevaring, når den ikke er i brug.
Anti-skalp-hjul - Klippebordet er udstyret med anti-skalp-hjul, som reducerer risikoen for skalpering, når du klipper ujævne græsplæner.
Ergonomisk kørestilling - Komfortabel kørestilling og betjening takket være det justerbare sæde og de lettilgængelige betjeningsanordninger.
Klipning i bakgear - ROS aktiveres med starttasten for hurtig adgang til baglænsklipning og for at minimere risikoen for, at funktionen bruges ved et uheld.
Manuel fremføring af knive - Håndtag til at aktivere klippebordet.
Brændstofniveau indikator - Brændstofniveau indikator gør det nemt at kontrollere brændstofniveauet.
Kørsel via dobbelte pedaler - Kørsel via dobbelte pedaler for bedre kontrol og nem og intuitiv betjening.
Betjeningshåndtag på den ene side - Betjeningsgreb på kun den ene side gør det nemt at stige ind og ud af sædet på den anden side.
Slæbekrog medfølger - Ekstra funktionalitet takket være den medfølgende trækkrog, som gør det muligt at bruge meget tilbehør.
Justering af klippehøjden ved hjælp af håndtag - Let tilgængelig justering af klippehøjden for forbedret ergonomi.
Start uden choker - Nemt at komme i gang under alle vejrforhold, og der er ikke behov for choker. Bare drej nøglen og gå i gang.
Yderligere information
| Klippebredde | 95 cm |
|---|---|
| Klippehøjde, maks | 100 mm |
| Klippehøjde, min. | 25 mm |
| Næsehjul | Nej |
| Anti-skalperingshjul | 2 |
| Hastighed, min-maks max | 9 km/t |
| Hastighed bak, min-maks max | 5 km/t |
| Cylindervolumen | 413 cm³ |
| Motorproducent | Husqvarna |
| Motor | HS 413AE |
| Nettoeffekt ved fastlagt omdrejningstal 1 | 2.800 o/min. |
| Cylindere | 1 |
| Generator | 12 A |
| Brændstoftype | Benzin |
| Oliefilter | Nej |
| Sædemateriale | PU |
| Sædetype | Standard |
| Timetæller | Digital |
| Opsamler | Inkluderet |
| Transmissionstype | Hydrostatisk |
| Højde, basismaskine | 110 cm |
| Længde, basismaskine | 166,5 cm |
| Dækstørrelse, forhjul | 15×6-6 |
| Dækstørrelse, bag | 18×8.5-8 |







