Husqvarna Automower® 310E NERA
Den oprindelige pris var: kr.18,999.00.kr.12,499.00Den aktuelle pris er: kr.12,499.00.
Kabelfri plæneklipper, der trimmer kanterne, til græsplæner på op til 1.500 m²
Husqvarna Automower® 310E NERA er en kabelfri robotplæneklipper til græsplæner på op til 1.500 m². Den minimerer behovet for at trimme kanterne på din græsplæne, hvilket sparer tid og kræfter takket være EdgeCut-funktionen. Den kabelfrie installation kræver Wi-Fi-dækning på tværs af hele græsplænen, og med virtuelle grænser aktiveret af vores medfølgende satellitbaserede teknologi bliver installationen fleksibel og robust.
Krav
- Wi-Fi-internetdækning på tværs af hele græsplænens areal er påkrævet. Hvis du ikke har Wi-Fi-dækning, kan du købe Automower® Connect-sættet eller Husqvarna EPOS® RS1-referencestationen.
- Automower® Connect-appen. Fås gratis i AppStore og Google Play.
Alt starter i Automower® Connect-appen, hvor du opretter individuelle arbejdsområder, der kan tilpasses, sammen med midlertidige stay-out-zoner. De kan nemt justeres senere, så de passer til haveprojekter eller ændringer i græsplænens layout i løbet af sæsonen.
Funktionen valgfrit klippemønster giver dig mulighed for at vælge mellem striber, skaktern eller trekantmønster på din græsplæne og har en arealkapacitet på 1.500 m². Eller få en tæppelignende overflade ved at vælge den uregelmæssige mønstertilstand, der har en arealkapacitet på 1.000 m².
Hvordan fungerer satellitteknologien?
For at opnå præcision på centimeterniveau skal plæneklipperen modtage korrektionsdata, som leveres via Husqvarna Cloud uden ekstra omkostninger. Dette kræver Wi-Fi-dækning over hele græsplænen og giver en fremragende positionsnøjagtighed, typisk bedre end 5 cm. Hvis du ikke har Wi-Fi-dækning, kan du købe Automower® Connect-sættet som ekstra tilbehør for at muliggøre mobilforbindelse. Dette tilbehør skal installeres af en Husqvarna-forhandler. Alternativt kan du købe Husqvarna EPOS® RS1-referencestationen, en enkeltstående løsning, der ikke kræver internetforbindelse, og som giver endnu større nøjagtighed for plæneklipperens position (ca. 2-3 cm).
Håndtering af passager
Husqvarna Automower® opdager automatisk smalle passager og finder vej igennem selv de smalleste åbninger.
Automower Connect App
Nyd den praktiske fjernbetjening fra din smartphone med Connect-appen. Mobil, Wi-Fi- og Bluetooth-forbindelse er tilgængelig.
Trimning med EdgeCut
Behovet for at trimme kanterne på din plæne minimeres, hvilket sparer tid og kræfter. Det er muligt takket være en særlig EdgeCut-disk bagpå.
Du kunne også være interesseret i…
-
Ladestation - Ja
-
Ekstra knive - 6 stk.
-
Strømforsyningsenhed - Ja
-
Lavspændingskabel - 10 m
Yderligere information
| Anbfefalet græsareal | 1.500 m² |
|---|---|
| Områdekapacitet - uregelmæssig | 1.000 m² |
| Områdekapacitet - systematisk | 1.500 m² |
| Afgrænsning | Virtuel afgrænsning, Fysisk afgrænsningskabel |
| Maks hældning ned mod afgrænsningskabel | 20 % |
| Maks hældning i arbejdsområde | 30 % |
| Maks. aktiv tid | 24 timer |
| Guidekabel | 2 |
| Ladesystem | Automatisk |
| Vægt | 12,6 kg |
| Batteri | Li-ion |
| Batterikapacitet | 2 Ah |
| Ladeeffekt | 2,2 A |
| Typisk klippetid på en opladning | 50 minutter |
| Typisk ladetid | 40 minutter |
| Moderat energiforbrug ved maksimal brug | 11 kWh |
| Klippesystem | 2 diske med 3 pivoterende barberbladslignende knive |
| Klippehøjde, maks | 55 mm |
| Klippehøjde, min. | 20 mm |
| Klippebredde | 22 cm |
| Trådløs forbindelse | Bluetooth®, Wi-Fi |
| Betjening via app | Automower® Connect |
| Smart Home integration | Ja |
| Firmware Opdatering | FOTA |
| GPS tyverisporing | Nej |
| GeoFence | Ja |
| PIN kode | Ja |
| Alarm | Ja |
| Løftesensor | Ja |
| Væltesensor | Ja |










